تبلیغات
http://up.vatandownload.com/images/afea3yx5j8s3fh539k9u.png
ماهی ها - کالر فیش
موضوعاتدوستان
فروشگاه آنیل
اس ام اس
کل دوستان
ارسال پیوند روزانه

جستجو


بازدید
نویسنده
بازدید کل:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
کل نویسندگان :
کل پست ها :
اخرین بازدید :
اخرین بروز رسانی :

مهمترین ها
???? ? ?????? ??? ?? ???? ??????


.::کالر فیش::.


گلاس فیش یا ماهیان شیشه ای متعلق به خانواده Chandidae یا Ambassidae شامل همه ماهیانی است كه دارای بدن شفاف می باشند . آنها بومی آسیا به خصوص پاكستان ، هند ، نپال ، بنگلادش ، میانمار وتایلند بوده و تا اندازه 9-8 سانتی متری رشد می كنند . بدن ماهی بسیاركوچك بوده و دارای نقاط سیاه و قرمز بر روی فلس ها است . نخاع ماهی ازمیان بدن آن قابل مشاهده می باشد . این ماهیان به آرامی در آبها ، چشمههای تمیز ، كانالها ، استخرها و در شالیزارها شنا می كنند . آنها شناگرهایماهری در سطح میانی آكواریم ها بوده و در اسارت در صورت ایجاد شرایط مناسبآب ، در سلامت كامل خواهند بود .
كیفیت پایدار آب ، درجه حرارت و سطوح PH از شرایط زیستی این ماهیان می باشد . دمای آب بین 30 – 26 درجه و PH 8/6 و 7 مناسب است . بعضی از گونه های گلاس فیش در آبهای لب شور نیز زندگیمی كنند . ماهیان اهلی زندگی گروهی را ترجیح می دهند . تمایل آنها به گازگرفتن باله های سایر ماهیان به خصوص اگر محل زندگی به اندازه كافی بزرگنباشد ، زیاد است . در محیط وحشی آنها گوشتخوار بوده و به همین دلیل بهغذای گوشتی تحت شرایط آكواریوم علاقمندند .


باوجود اینكه گیلاس فیش های وحشی تقریبا شفاف هستند ولی اغلب به منظور تجارت ، مواد رنگی غیرسمی به دلیل ایجاد رنگ های نئون درخشان به ماهی تزریق میشود كه دوام رنگ تا 4-3 ماه می باشد . عملیات رنگ كردن موجب استرس ماهیشده و مستعد بیماری می شوند و نیز تزریقات منجر به تلفات شدید ماهی میگردد . بررسی اخیر در كشور انگلستان نشان می دهد كه بالغ بر 40% گلاس فیشهای رنگی به ویروس لنفوسیت ها معروف به قارچهای پنبه ای مبتلا می شوند .
آنهابا تتراها ، بارب ها ، راس بوراس ، ماهی رنگین كمان ، live bearers ، گورامی و كت فیش سازگار هستند . بیماری مرسوم آنها پوسیدگی باله ها وآلودگی پوستی است . 4 گونه از این ماهیان شامل : Chanda ranga , C lala , C nama & C baculis عموما" برای تجارت در نظر گرفته می شوند .


گونه Chanda ranga معرف به گلاس فیش هندی یا گلاس perch هندی دارای بدنی فشردهاز پهلو ، گاهی اوقات دارای اشكال تخم مرغی می باشد . پیشانی ماهی برجسته ، پشت ماهی كمانی شكل دارای 2 باله مجزا به اضافه یك باله بلند مخرجی است . بدن شفاف ماهی در بازتاب نور به رنگ كهربایی مایل به سبز رنگین كمانیمشاهده می شود . باله ها شفاف هستند . رنگ بدن بستگی به محل زندگی ماهیدارد . آنها تحت شرایط نورهای فرابنقش یا در آكواریوم های مدرن دارای لایههای تاریك با بهترین رنگ قابل مشاهده اند . حداكثر اندازه قابل دسترسی 9سانتی متر است . آنها به آب با شرایط PH بین 5/8 – 7 و دمای بین 30- 28درجه نیاز دارند و اضافه كردن 5/1 – 1 % نمك به آب ایده آل است .نرهادارای رنگ زرد بیشتری هستند و در فصل تخم ریزی ، رنگ آبی رنگین كمانی درحاشیه باله های پشتی دیده می شود .C lala معروف به گلاس فیش هندی در نواحی خلیج دهانه رودخانه ها كشور هند ،تایلند و میانمار یافت می شوند . ماده ها برخلاف نرها دارای رنگ آبی درحاشیه باله های پشتی و مخرجی نمی باشند . این ماهیها در دنیای وحش درگروههای بزرگ دیده می شوند به همین دلیل بهتر است به صورت گروهی درآكواریوم نگهداری شوند . سختی متوسط آب با PH بیش از خنثی ( 5/7 – 2/7 ) ودمای آب بین 26 – 24 درجه ( 25 درجه ایده آل است ) برای این گونه مناسباست . آنها غذای زنده را به جای غذاهای پولكی و پلت ترجیح می دهند . اینگونه در آكواریوم حاوی گیاهان آبی به دلیل شرایط مناسب آب تكثیر می یابد .


C nama معروف به glass-perchlet دراز یا گلاس فیش هندی بومی خلیج دهانهرودخانه ها در شبه قاره هند می باشند . در تجارت ، بیشتر گونه های اینماهی را با رنگهای فلورسنت رنگ می كنند . سختی متوسط آب با PH كمی بیش ازخنثی برای آنها مناسب است . دمای آب می تواند بین 28 – 26 درجه باشد امادر هر صورت آنها در محیط های سردتر یا گرم تر بخوبی سازش می یابند . بهدلیل لب شور بودن این ماهی ، آب با شوری پایین برای آنها مناسب است . نرهادارای باله های كمی بلندتر و رنگ های روشنتری می باشند . این نوع ماهی درشرایط اسارت تكثیر می یابد .


C baculis با عنوان گلاس فیش Burmese كوچكترین آنها در بین گلاس فیش ها است . آنها صلح جو اما خجالتی بوده و محل های آفتابی را ترجیح می دهند . كمیشوری آب با PH 7 و دمای 27-24 درجه برای آنها مناسب است . آنها شناگرهایسطوح میانی آب و گوشتخوارند . تغذیه با غذاهای پولكی برای آنها مشكل است .حداكثر اندازه آنها 4 سانتی متر است.

گلاس فیش هایی که من دیده ام تاحالا دو نوع بوده اند یک مدل که بی رنگ هستند و جزو خانواده گربه ماهیانند.طول عمر خوبی دارند وحتما باید بصورت گله ای باشند.این نوع خودش دو نژاد دارد:آفریقایی و آسیایی
نژاد آفریقایی آن به مراتب بزرگتر و تیره تر از نژاد آسیایی آن است.نوع دیگر گلاس فیش ها که اسم آن ها را کالر فیش گداشته اند جزو دسته تتراها است علت نامگذاری کالر فیش رنگی است که به آنها تزریق میشود.

وباعث جلوه میگردد البته این به ماهی و طول عمرش بسیار ضرر میزند.


نویسندهاحسان کریمی ، جمعه 9 اردیبهشت 1390


نظراتمطالب????? ?????
.: پنگوسی
.: فلاور
.: آنجل
.: گلد فیش
.: کالر فیش
.: دیسکس
.: پرت کوتوله
.: پنگوئیسی
.: وبلاگ دیگر
.: اسکار
.: زندانی
.: نایف
.: گوپی
.: تایگر
.: موزامبیک
.: کل مطالب


نظر سنجی
http://up6.iranblog.com/images/knwacm0qdlh3cv9mvb.jpg
شما دوست دارید درباره ی کدام ماهی در این وبلاگ مطلب باشد؟


لینک ها
ری مستریو
بارسلونا
هواداران فرهاد مجیدی

ارشیو ماهانهDesigned Template By: pedram